Evde özgün baskı- Linolyum baskı

Linolyum baskı

Linolyum baskı

Linolyum (linoleum) yüksek baskı malzemelerinden biri. Sanatsal malzeme satan büyük kırtasiyelerde bulunabiliyor. Kolay bulamayabilirsiniz. Yakında başka malzemeleri de tanıtmaya çalışacağım.  Özgün baskı yapanların bir araya toplandığı Incteraction adlı sitede portfolio değişim etkinliği yapıldı. Bu etkinliğe katıldım ve lino baskı hazırladım. Ekteki fotoğraflarda yaptığım baskı çalışmasını görüyorsunuz.

Baskıyı yaptıktan sonra kağıdı yere koyup, linolyumu kağıdın üzerine yerleştiriyorum ve üzerine çıkıp biraz geziniyorum. Pres olmadan baskı bu şekilde yapılabiliyor. Baskı boyu büyüdükçe bu yöntem biraz sorun olmaya başlıyor. Daha önceki yazımda yaptığım köpük baskı yönteminde bunu uygulamak mümkün değil. Çünkü köpük kolayca eziliyor. Bu nedenle net bir baskı almanız biraz zorlaşıyor. Oysa linolyum üzerine basarak çok temiz, keskin bir baskı alabiliyorsunuz.

3 Responses to Evde özgün baskı- Linolyum baskı

  1. Teşekkürler hocam,sizin teknikleriniz ufkumu
    açmaya devam ediyor.
    Yazılarınızın devamını bekliyoruz.

  2. Sanatsal mazleme satan kırtasiyelerden linolyumu temin edebilirsiniz. Online satış yapan kırtasiyelerden satın alabilirsiniz. İnternette biraz arama yapmanız yeterli.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>