F klavye ve Q klavye

Büyük bir Q klavye düşmanıyım. F klavyenin de ateşli bir taraftarı ve savaşçısıyım. Nedeni milliyetçi duygulardan daha öte dile bağlı bir mantık. F klavyede tuş dizilimi tamamen Türkçe için yapılmıştır. En hızlı yazı yazılacak şekilde dizilime sahiptir. Hatta bildiğim kadarı ile dünyadaki en hızlı yazma düzenidir. Q klavye ilk zamanlar F klavye gibi hızlı bir dizilime sahipmiş. Fakat hızlı yazım sırasında çarpışarak sıkışan harf kolları nedeniyle fazla arıza olmasından bıkan şirket klavyedeki yazma düzenini bozmuş ve aksak bir dizilim yaratmış. Böylece arızalardan kurtulmuşlar. Q klavye orjinal dilinde bile kötü bir dizilime sahiptir. On parmak yazmak gerektiğinde temponuzu bozar, senkron duygusu ile çelişen rahatsız bir duygu yaşarsınız. F klavye ile yazarken akıcı ve rahat yazarsınız. On parmak yazıda talimli kişiler konuşma hızına yakın yazabilirler. İşte bu yüzden F klavyenin ateşli bir taraftarıyım. Yaşasın F klavye.

2 Responses to F klavye ve Q klavye

  1. Ilk calismaya basladigim yerle ilgıli sıkıntılıarım vardı. Oranin olumsuz yonleri gozumde buyurdu hep. Sonra farkettim de hep olumsuz yonleri göz onune aliyorum. F klavyeye de hakim olmayi orda ogrenmistim mesela. Simdi hem F hem Q klavye hakimiyetim iyi. Daha bicok sey var ordan ogrendigim tabi . F kalvyeyi seviyorum. Q klavyeyi de tamamen birakmak zor. En iyisi ikisini de sevmek : ] Iki kizla birden flort etmek gibi geliyor bazen bana.

  2. 1998 yılından beri macintosh bilgisayararda f klavye kullanırım. o zaman tüm mac’ler f klavye geliyordu. şimdi macintosh getiren tüm büyük marketler q klavyeli mac’leri piyasaya sürdüler… bu birinci ayıp! Yurtdışından getirdikleri tüm Windows işletimli PC klavyelerini Q olarak pazara sürdüler bu ikinci ayıp… şimdi büyük medya marketlerde f klavye bulmakta zorlanıyoruz Ticari kaygılar, bilinçsiz tüketici, bilinçsiz iş sahiplerinin ayıbıdır bu. Şampiyon daktilo kursuna gidenler Türk klavyesinin dünya çapında başarılarına şahit olurlar. bugün piyasada 10 parmak ile klavyede yazı yazamayan grafiker topluluğu mevcut… 1998′de F klavye mac üreten Apple bunu yapabiliyorken, ülkeye Q klavyeli bilgisayarları yayanların bu yaptıklarından utanmalaları gerekir bence. Kısaca aynı fikirdeyim yaşasın F klavye.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>